HR EN
Industrijska 5, 10 434 Sveta Nedelja
info@geniusconsulting.hr
+385 98 817 475
HR EN

Novi natječaji za inovativne poduzetnike: europska sredstva za prilagodbu i lansiranje inovacija

Hrvatskoj je na raspolaganju više od 47 milijardi kuna iz Nacionalnog programa oporavka i otpornosti (NPOO) te više od 100 milijardi kuna iz novog programskog razdoblja 2021. – 2027.

U sljedećim tjednima i mjesecima očekuje se objava prvih natječaja za poduzetnike zbog čega je izuzetno važno na vrijeme identificirati ideju, osvijestiti interne kapacitete i započeti izradu projektne prijave kako bi se ista mogla na vrijeme pripremiti i u konačnici sufinancirati iz fondova EU.

Prvi natječaj koji očekujemo jest onaj kojim se planira komercijalizacija inovacija. Na njega će se moći prijaviti mali i srednji poduzetnici sa zrelim inovacijskim projektima koji su blizu lansiranja na tržište, odnosno inovacijskim projektima koji su na razini tehnološke spremnosti 7 ili više (TRL 7-9). Konkretno, to podrazumijeva projekte sa izrađenim prototipom koji funkcionira u operativnom okruženju s konačnim dizajnom. Opisana razina tehnološke spremnosti je minimum za prijavu na natječaj, ali prihvatljivi će biti i projekti na još višem stupnju napretka, odnosno inovacijski projekti u sklopu kojih tehnologija dokazano radi u konačnom obliku i u očekivanim uvjetima bez inženjerskih i proizvodnih rizika. To su projekti u svojoj pretkomercijalnoj primjeni te je ideja ovog EU natječaja da takvim inovativnim projektima da dodatan poticaj za finalnu prilagodbu razvijenih proizvoda i pripremu za lansiranje na tržište. Odobreni projekti moći će se provoditi najviše 2 godine, a potpore s intenzitetom od 35 do 70 posto (ovisno o lokaciji projekta i veličini poduzeća) iznosit će između 760.000,00 kn i 5.320.000,000 po pojedinom projektu. Sredstva će se moći iskoristiti za pripremu proizvodnje i ulaganje u nulte serije; izgradnju kanala prodaje i organiziranje prodaje u inozemstvu; promocijske aktivnosti i stjecanje prvih kupaca u inozemstvu; pokrivanje plaća, amortizaciju i druge, vanjske usluge. Kroz kriterije natječaja, prednost će se dati projektima koji doprinose zelenoj tranziciji što znači da će posebnu pozornost u pisanju i pripremi projekta trebati posvetiti zelenoj komponenti projekta. Drugim riječima, za ostvarivanje komparativne prednosti na natječaju bit će važno da projekt ne nanosi štetu okolišu i prirodi.

Drugi natječaj koji očekujemo jest natječaj za inovacije novoosnovanih inovacijskih poduzeća. Ovaj natječaj namijenjen je novoosnovanim poduzećima do 5 godina starosti koji razvijaju inovativni projekt na razini tehnološke spremnosti minimalno 5, a do razine 8 (TRL 5-8) što znači da je projektna inovacija izvan faze dokazivanja koncepta, ali još nije na razini spremnosti za tržište i komercijalizaciju proizvoda (ili usluge). Cilj ovog natječaja je potaknuti rast novoosnovanih poduzeća u visokotehnološkim sektorima i sektorima baziranim na znanju u predkomercijalnoj fazi kroz podršku za razvoj proizvoda i komercijalizaciju proizvoda/usluga, povećanje proizvodnih kapaciteta i povećanje spremnosti poduzeća za investicije. U sklopu pripreme projektnih prijedloga za ovaj natječaj bit će ključno dokazati da je projektna inovacija u potpunosti nova ili značajno poboljšana u odnosu na postojeće proizvode/usluge na tržištu, a očekivani iznos potpora je od 300.000,00 do 1.000.000,00 kn uz intenzitet financiranja od 75 posto.

Uz očekivani veliki interes poduzetnika za prve EU natječaje iz novih financijskih omotnica, važno je na vrijeme krenuti s pripremom projektnih prijedloga pri čemu je, zbog složenosti nacionalnih i EU procedura, osnovni preduvjet odabir kvalitetnih savjetnika za pripremu i provedbu EU projekata. Profesionalna priprema projektnih prijedloga značajno povećava uspješnost „prolaska“ projekata na EU natječajima, a angažman kvalitetnih poslovnih savjetnika značajno povećava i uspješnost provedbe EU projekata, odnosno pridonosi povećanju ukupne apsorpcije alociranih EU sredstava.

PRETPLATITE SE NA NAŠ NEWSLETTER!